Ana Sayfa | Kombi Hakkında | Klima Hakkında | Kampanyalar | Ürünler | Kart Modelleri | Arıza Kodları | Kurumsal
f

Sıkça Sorulan SorularKlima alırken nelere dikkat etmem gerekir?
Kalitesini kanıtlanmış ürünler tercih etmeniz ilk ilkeniz olmalıdır. Klimanızı uzun yıllar kullanabilme amacı ile satan firmanın tüketici memnuniyeti ilke edinmiş, tüketicisini bilgilendiren, keşif ve montaj hizmetini sorunsuz gerçekleştirebilen, servis ağı güçlü, kaliteden taviz vermeyen bir firma olmasına dikkat edilmelidir.

Hangi kapasitedeki klimayı seçmeliyim ?
Isıtılması ve soğutulması düşünülen alanın ısı kayıplarının ne kadar olduğu, bu alanın yalıtımı ve hangi model klimanın kullanılması gerektiği önemlidir. Klimaların performansı, ısıtma ve soğutma kapasiteleri (BTU) binanın yapısına, iç ve dış ortam şartları gibi birçok parametreye bağlıdır ve mutlaka uzman kişiler tarafından hesaplanmalıdır. Teknik etüt yapılmadan kullanılan cihazlardan tam verim alınamayacağı gibi maliyet ve işletme bedelleri de daima yüksek olacaktır.

Klima için düzenli servis ve bakım önemlimidir?
Klima cihazları iç ve dış ortamda değişik hava şartlarına maruz kalmaktadırlar. Cihazların ısı transfer yüzeylerinde meydana gelen kirlenme ve tahribatlar cihazın performansında düşüklüğe neden olur. Ayrıca cihaz içerisindeki soğutucu gazın işletme basıncında mevsime göre basınç kontrolü yapılması gerekir. Bu nedenle klima cihazlarına yılda iki kez bakım yapılması son derece önemlidir. Bu bakımların Soğutma Sezonu ( İlkbahar) ve Isıtma Sezonu (Sonbahar) öncesi yaptırmanız tavsiye edilir. Bakımı yapılmayan klimaların verimi düşecek, enerji sarfiyatınız artacaktır. Düzenli bakımı yapılan cihazlarda %30 varan elektrik tasarruflarının yanı sıra, cihazınızın da kullanım ömrü uzayacaktır.

Klimanın filtresi ne kadar sık aralıklarla değiştirilmeli?
Klimanızın filtrelerinin değişimi bulunduğunuz bölge ve dış ortam koşulları ile yakından ilgilidir. Şehir merkezi ya da araç trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde oturuyorsanız filtrelerin değişimi daha sık yapılmalı. Bir çok klima cihazının filtre kirliliği ve değişimi için sizi uyaran ışık vardır.

Klimalardaki filtre türleri ve bu filtreler bizleri nelerden korumakta?
Klima cihazlarında iki tür filtre vardır. Bunlardan Elektrostatik Filtre yumuşak polietilen çerçeve, toz ve havadaki diğer zerrecikleri yakalamakta ve böylelikle ısı değiştirici üzerinde herhangi dış ortam etkenlerinin birikmesini önlemekte. Bu filtre değiştirilmiyor, periyodik olarak sökülüp sıcak su ve kimyasal ile yıkanıyor. Elektrostatik Filtre, elektriklenme yardımı ile bazı mikroorganizmaları da yakalamakta. Aktive Karbon Filtresi- sigara dumanı ve hoş olmayan kokuları neutralize eder ve ortamdaki büyüklüğü 0,0001mm büyüklüğe kadar mikroskobik tanecikleri yakalamakta.

Tek bir klima cihazı ile aynı anda iki odayı - alanı soğutup ısıtabilir miyim?
Tek bir cihaz yardımı ile, bir iç ve bir dış üniteden oluşan klima ile iki farklı odanın ısıtılıp, soğutulması tavsiye edilmiyor tabi ki bu klima multisplit sistem ( bir dış ünite ve 1-2-3-4 iç üniteden oluşan cihazlar) olduğunda bu durum geçerli değildir. İki odanın tek kapısı olması ya da biri, birine yakın olmaları bir nevi çözüm olabilir, bu durumda klimanızın da kapasitesini göz önüne almalısınız. Klima her iki odaya yetecek kapasitede olmalı. Doğal olarak hava akımı bir odadan diğerine geçecektir, tek sorun iki odadaki sıcaklık ve soğukluk derecelerindeki farklılık olacaktır.

Klimacı bir arkadaşım var, piyasanın çok altında bir fiyata montaj yapacağını iddia ediyor?
Garanti sadece klimanın montajını yapan firma tarafından verilmektedir. Firma temsil etmeyen bireyler ile iş yapmanız durumunda ileride doğacak herhangi bir arıza durumunda cihazınız garanti kapsamında olduğu halde bile bu türden masrafları kendi cebinizden karşılamak zorunda kalacaksınız. Eğer arkadaşınız doğabilecek sorunları ve bu sorunların giderilmesi için kullanılacak işçilik, malzeme ve yedek parça garantisi veriyorsa yaptırabilirsiniz, genelde bu tür durumlar yılların arkadaşlığının bozulmasından başka bir tasarruf sağlamazlar.

Klimamın montajını kendim yapabilir miyim?
Yapacağınız montaja garanti verebiliyorsanız tabi ki EVET. Pencere ve Mobile tipi klimalarda bu projeyi gerçekleştirmeniz mümkün olabilir, diğer klima türleri için ise işi uzmanına bırakmanızı tavsiye ediyoruz.

Nedir şu inverter teknolojisi denilen şey ?
Inverter klima oda yüküne bağlı olarak kompresör devrini kontrol edip soğutma/ısıtma kapasitesini değiştirebilen klimadır.

Neden split klima kullanımı dünya çapında çok yaygın ?
Split Klimalar dünya çapında yaygın olarak kullanılmakta. Özellikle Avrupa ve Japonya’da ilk tercihtirler. Split klimaların yaygın olarak kullanılmasındaki başlıca nedenler; teknoloji, alan, ses seviyesi ve enerji tasarruflu olmalarıdır.

Split klimalar neden, nasıl ve nezaman geliştirildi ?
İkinci Dünya Savaşından sonra, modern klima cihazları yaygın olarak ABD tarafından dünyaya tanıtıldı. Fakat geleneksel merkezi sistemlerde kanal sistemi zorunluluğu ve pencere tipi klimalar bir çok ülke icin çok pratik değildi, özellikle yaşama alanları (evlerin, binaların) dar olan Japonya gibi ülkelerde. Benzer pratik kullanım sorunları ve yükselen enerji talebinin artması nedeniyle, düşük maliyetli, yüksek enerji tasaruflu ve daha sesiz çalışan split klima sistemlerinin geliştirilmesine neden olmuştur.

Klima arıza durumlarında müdahale süreniz nedir?
En geç 24 saat içerisinde şehir içi servisi sunmaktayız. Programa bağlı olarak bu süre dahada az olabilmekte. Ortalama şehir içi klima arızalarına müdahale süremiz 3-6 saat olmakta.

Kurumsal toplu klima bakım sözlşmeleriniz ve indirimleriniz mevcut mu?
Tabiki. Cihaz adedine bağlı olarak ticari kuruluşlara indirimlerimiz mevcut. Kurumsal Klima Bakım Sözleşmesi yapmanız durumunda özel promosyonlarımızdan yararlanabilirsiniz.

Servis dışı illerde ürün satın almam durumunda klima montajını nasıl gerçekeştirebilirim?
Klima cihazınız kargoya verildikten sonra, bulunduğunuz ilde, ilçede ürüne ait ve çözüm ortağımız olan yetkili servisle irtibata geçerek cihazınızın montajını gerçekleştirmekteyiz.

En iyi ve en kaliteli klima hangisi ?
En iyi klima amacınız ve bütçenize en uygun olan klimadır. Günümüzde klima üreticileri tarafından kullanılan teknolojiler temelde aynıdır. Bir çok zaman cihazların fiyatını yakından etkileyen kriter, klimada bulunan ek özelliklerdir. Satın almadan önce cihazınızda olmasını arzu ettiğiniz özellikleri gözden geçirin. Örneğin klimanızın çalışma ortamı sterilse, yüksek filtreleme özelliği taşıyan bir cihaza odaklanmanıza gerek yok. Diğer bir örnek eğer cihazınızı sadece soğutma amaçlı kullanmayı düşünüyorsanız ve çalışma aralığı kısa ise inverter klima satın almanız amacınıza uygun olmayacaktır.

Hizmet alanınız dışındaki bölgelerde klima arıza, bakım servisi için yardımcı olabilirmisiniz?
Ülke genelinde ortak çalıştığımız bir çok servis bulunmakta. Sizi en yakın servise yönlendirmekten memnuniyet duyacağız.

Kombi | Klima | Beyaz Eşya | Site Haritası | SSS | Ulaşım | İletişim | Blog
© 2012 Universal Servis Teknik Hizmetler Ltd. Şti.
  facebook  twitter  youtube  blog  web tv Adres: Adnan Menderes Mh. Okul Cd. No:31 3 Osmangazi BURSA

Bursa Kombi Klima Servisi Google+

Design byKuantum Dijital